Levnemapy
Provoz e-shopu je pozastaven.

Umíte určit azimut?

Umíte určit azimut?
14.09.2015 00:00

Ve skautu nebo ve škole jste se to možná učili. Díky geocachingu je orientace pomocí azimutu zase v kurzu. Proč je dobré to umět a jak se azimut určuje?

Ve skautu nebo ve škole jste se to možná učili. Díky geocachingu je orientace pomocí azimutu zase v kurzu. Proč je dobré to umět a jak se azimut určuje?

V posledních letech mnoho Čechů propadlo geocachingu. Pokud jste ještě geocaching nezkoušeli, v rychlosti vám jej představíme. Jedná se o sport na pomezí turistiky a orientačního běhu a stopované. Hledáte tzv. cache (někdy počeštěně kešky). Jsou to malé odolné krabičky ukryté na předem určených souřadnicích. Obvykle skrývají nějaký předmět.

Jak určit azimut?

Původní smysl bylo umístit cache na místech, které jsou sice turisticky zajímavá, ale navštěvuje je jen málo lidí. Dnes už tomu tak není, protože jednu z kešek najdete třeba u budovy národního muzea v Praze.

Pokud kešku najdete, máte plusové body, ale nikam ji nesmíte odnést, aby ji mohli najít i další. Často jsou v cachi předměty určené k výměně, například figurky či malá sladkost. Každý může vytvořit vlastní kešku a nápovědu k ní udělat tak složitou, jak uzná za vhodné. Polohu cache pak zveřejníte na některém z internetových serverů, například na  geocaching.cz. Mnoho milovníků geocachingu si hledání chtělo udělat zajímavější, a místo souřadnic GPS udávají polohu pomocí azimutu.

Jak se správně určuje azimut?

Prví otázka by měla být – víte přesně co to je azimut? Azimut je úhel mezi severním směrem a směrem, ve kterém se nachází určité místo v terénu. Azimut se určuje vždy směrem k severu a po směru hodinových ručiček. Azimut se určuje ve stupních.

Ke správnému určení azimutu potřebujete buzolu a mapu. Buzolu položte na mapu tak, aby okraj buzoly ležel přesně na linii mezi cílovým a výchozím místem. Je důležité určit co nejpřesněji místo, kde se nacházíte.

Teď otáčejte úhloměrem buzoly, dokud nebude severojižní linie rovnoběžná s linií na mapě. Pokud jste změřili azimut na mapě, můžete ho přenést do terénu. Vezměte buzolu do natažených rukou. Držte ji ve výši očí a otáčejte s ní. Otáčejte tak dlouho, dokud střelka nesměřuje k severu. Šipka na buzole by měla směřovat k cílovému bodu.

Video návod v angličtině

"Hodnocení obchodu na Zboží.cz