Levnemapy
Provoz e-shopu je pozastaven.

8 důvodů proč navštívit Provence, když levandule už odkvetla

8 důvodů proč navštívit Provence, když levandule už odkvetla
21.09.2015 00:00

Levandule sice již odkvetla, ale důvodů, proč navštívit Provence, je mnohem víc, než jen nekonečná fialová pole. Navíc už končí turistická sezóna a vy si tak vše prohlédnete v klidu a bez davů turistů.

1. Národní park Camargue

Národní park Camargue se nachází na pobřeží Středozemního moře poblíž města Arles. V rezervaci žije více než 400 druhů zvířat. Je to jedno z mála míst v Evropě, kde lze vidět volně žijící plameňáky, v parku jich žije více než 20 000 párů. Dále zde žije typické plemeno koní - Camargští koně jsou bělouši velmi nízkého vzrůstu. Laik si je spíše splete s poníkem, protože dorůstají do výšky 1,42 m. V rezervaci se prohání celá stáda divokých koní, místní si samozřejmě koně ochočili a od nepaměti je využívají v zemědělství.

Krom toho zde můžete vidět vzácné rostliny, například tamaryšek, divoké kosatce, divoký rozmarýn nebo jalovec. Jalovce zde dokonce tvoří i romantický lesík Bois des Rièges, nejvyšší stromy zde mají více než 6 m. Vše o národním parku najdete zde.

Přírodní rezervace v Camargue

2. Gordes

Skalní vesnice Gordes patří mezi nejkrásnější ve Francii, takže ji určitě na cestě po Provence nesmíte minout. Gordes stolí na skále a částečně také ve skále. Vesnice má unikátní panorama i genius loci. Což je ale důvod, proč ji navštivte až na podzim nebo na jaře – nebudete se muset uličkami prodírat skrz davy turistů.

Dominantou Gordes je impozantní hrad z 16. století, který dost možná budete znát z filmů. Více o Gordes najdete zde.

Skalní vesnice Gordes

3. Pont Du Gard

Kdo by neznal Pont du Gard – antický akvadukt, který udivuje svojí monumentálností dodnes. Proto je dnes na seznamu památek UNESCO. Jedná se mistrovské dílo starověkých stavitelů – vlastně je to most přes řeku Gard. Horním patrem vedl důmyslný vodovod a spodní se používalo jako obyčejný most. Pro zajímavost - do konce října můžete na Pont du Gard ještě vidět výstavu českého fotografa Josefa Koudelky. Více informací o výstavě najdete zde.

Pont Du Gard

4. Avignon

Avignon jistě znáte z dějepisu jako sídlo papežů a jedno z kulturních center celé Francie. Město nabízí k vidění staré paláce, úzké tajemné uličky i slavný most. V Avignonu sídlilo ve 14. století celkem 9 papežů. Aby se papež cítil v bezpečí, postavil si okolo města velké hradby, ty dodnes obepínají město.

Nezapomeňte navštívit papežský palác Palais des Papes – což je samozřejmě největší palác široko daleko. Některé věže dosahují až od výšky až 50m. Nevíme, k čemu měl papež tak vysoké věže, ale dnes poslouží skvěle jako rozhledny. Projděte se také po proslulém avignonském mostě z 12. století.

Avignon

5. Marseille

Přístavní město Marseille je druhé největší město Francie. Rozkládá se v široké zátoce obklopené vápencovými skalami. Historie města sahá 600 let před náš letopočet. Z Marseille také pochází francouzská hymna - La Marseillaise. Píseň složil důstojník armády jako pochod ve válce s Rakouskem. Proslavila se až o pár měsíců později, kdy si ji zpívali dobrovolníci z Marseille, když pochodovali do Paříže podpořit Velkou Francouzskou revoluci a svržení krále. Revoluce nakonec i díky lidem z Marseille zvítězila a píseň se stala novou hymnou. Z nejzajímavějších památek stojí za zmínku pevnost Chateau d’If, katedrála Cathédrale de la Major a chrám Notre Dame de la Garde.

Přístavní město Marseille

6. Saint Rémy de Provence

Mezi městy v Provence vyniká také Saint Rémy de Provence. Je to totiž město umělců. Narodil se zde Nostradamus, který pronesl děsivé proroctví o konci našeho světa. Tvořil tu také Vincent van Gogh, namaloval zde více než 140 obrazů. Město je svému uměleckému odkazu věrné. Dnes se zde pořádá například mini festival pouličních malířů. Další pouliční setkání umělců se koná 11. října. Detaily najdete zde.

7.  Místní kuchyně

Dobré jídlo a Francie k sobě patří. Provence pochopitelně není výjimkou, naopak má celou řadu vlastních specialit. Její kuchyně je jednoduchá, využívá čerstvé bylinky, rajčata a česnek, které ale najdete téměř v každém jídle. Rozhodně si tu pořiďte pravou směs provensálských bylin i na doma. Bylinku tu přidávají skutečně do všeho – tymián a levanduli najdete i v marmeládě. Levandule a anýz se přidává do sušenek.

Místí specialitou jsou lanýže, ty se ale považují za luxusní pokrm, takže si trochu připlatíte. Typický je také aperitiv pastis, do kterého se - jak jinak - přidává bylinka, konkrétně anýz. Pastis je silné pití, proto se míchá s vodou v poměru 5:1, myslete na to, pokud půjdete v Provence popíjet.

Sušená levandule

8. Vůně levandule

Levandule sice už možná odkvetla, ale k mání je sušená, která nevoní o nic méně. Levandule ale není to jediné voňavé v okolí. Navštivte také parfumerii Fragonaud ve městě Éze poblíž Nice. Zcela zadarmo tu můžete nakouknout do laboratoří a dozvědět se, jak se parfémy vyrábějí a třeba si i nějaký jedinečný kousek odvézt sebou.

"Hodnocení obchodu na Zboží.cz