Levnemapy
Provoz e-shopu je pozastaven.

10 jedinečných zážitků na Novém Zélandu

10 jedinečných zážitků na Novém Zélandu
24.05.2017 10:23

Příroda na Novém Zélandu je natolik okouzlující, že by každý měl zvážit návštěvu této nádherné země a přesvědčit se na vlastní oči. Pokud i vy uvažujete o cestě na Nový Zéland, inspirujte se deseti zážitky, které rozhodně stojí za to.

Sandsurfing v písečných dunách u CapeReinga

Jedním z nejsevernějších míst Nového Zélandu je mys Cape Reinga na Severním ostrově. Kromě nádherné přírody, útesů a pobřeží z něj můžete pozorovat, jak Tasmanové moře splývá s Tichým oceánem. Nedaleko odtud, v oblasti Te Paki, se nachází rozsáhlé písečné duny. Můžete si zde vypůjčit surf a sjíždět je na něm, dokud vám síly na vyšlapání písečného kopce stačí.

Věřte, je to velká zábava a jen tak někde ji nezažijete. Jen se dopředu připravte na to, že písek pak budete mít opravdu všude.

Sandsurfing

Tuleni na Wharariki Beach

Mohlo by vás zaujmout obrovské množství volně žijících zvířat, která jste do té doby viděli pouze v zoologické zahradě. Možnost pozorovat tuleně, tučňáky, lachtany, delfíny, nebo dokonce i velryby ve volné přírodě je jedním z nejkrásnějších zážitků, které si můžete odvézt.

Třeba se na vás usměje štěstí a můžete spatřit pozorování hrátek tuleních mláďat v přírodních jezírkách na pláži Wharariki Beach na úplném severu Jižního ostrova. Žádný milovník zvířat by toto místo neměl minout.

Wharariki Beach na Novém Zélandu

Great Walk – turistické trasy po nejkrásnějších národních parcích

Nový Zéland se pyšní obrovským množstvím národních parků a přírodních úkazů, které v rámci jedné země na žádném jiném místě na světě nenaleznete. Od krásných zelených kopcovitých luk, tropických pralesů, písečných dun nebo říček s křišťálově čistou vodou po masivní hory, vulkanické oblasti, gejzíry, průzračná jezera nebo nádherné fjordy a ledovce. Abyste všechna tato krásná místa viděli, nestačily by vám na to měsíce, možná ani roky. Existují zde stovky turistických cest a míst, kam se vydat. Ty pravděpodobně nejhezčí a jednoznačně nejnavštěvovanější turistické cesty se nazývají Great Walks a tvoří je devět několikakilometrových treků po těch nejkrásnějších národních parcích Nového Zélandu.

Alespoň jeden Great Walk by si neměl žádný návštěvník Nového Zélandu nechat ujít. Jeden z tipů je překrásný trek v národním parku Tongariro na Severním ostrově. Park tvoří několik aktivních sopek v čele s nejvyšší horou Severního ostrova, 2 797 m vysokou Ruapehu. Po několikahodinovém Emerald Lakesdojdete k malým zelenomodrým přírodním jezírkům Emerald Lakes, která se v kontrastu s černou sopečnou krajinou krásně zrcadlí.

Jezera v národním parku Great Walk

Cathedral Cove

Skoro v každém průvodci či brožurce naleznete fotografii pořízenou z tohoto místa, jenomže málo komu se naskytne příležitost vidět vápencovitý útvar v romantické zátoce Cathedral Cove naživo. Samotná jeskyně tvoří tunel, rozdělující pláž na dvě části. Můžete jím procházet. Místo je to skutečně úchvatné.

Než prozkoumáte celou zátoku a vyzkoušíte zdejší vodu, věřte, že celý den uteče jak nic. Panuje zde bohatý mořský život, takže potápěči si jistě přijdou na své. Nejlépe uděléte, když přijdete na východ slunce. Nejen, že si vychutnáte dechberoucí výhled, ale hlavně se vyhnete davům turistů.

Cathedral Cove

Jehněčí maso na sto způsobů

Na Novém Zélandu žije více než 30 milionů ovcí, což je mnohem více než lidí. Během svého pobytu ovce bezpochyby neminete. Jehněčí maso se tu tudíž prodává více než kuřecí nebo vepřové. Pokud nejste vegetariáni, rozhodně doporučuji alespoň jednou toto velice zdravé a téměř netučné maso ochutnat. Seženete ho v nejrůznějších podobách na každém rohu a za ceny značně příjemnější než u nás.

Outdoorové sporty

Věděli jste, že Nový Zéland je rájem pro milovníky outdoorových sportů? Není se čemu divit, divoká příroda k tomu přímo vybízí. Rafting, horolezectví, lyžování, snowboarding, kayaking, bungee jumping, skydiving nebo surfing a windsurfing. Pro provozování všech těchto sportů jsou zde ideální přírodní podmínky. Právě na Novém Zélandu byl v roce 1988 zprovozněn první oficiální komerční bungee jumping.

Outdoorové sporty si na Zélandu užijete

Vychutnejte si novozélandské víno

Pro milovníky dobrého vína je Nový Zéland jasná volba. I přesto, že novozélandská vína nejsou v naší zemi příliš proslulá, Nový Zéland se může pyšnit hned několika vinařskými oblastmi, např. Marlborough. Zajeďte si do některé z nich na ochutnávku místních pokladů.

Vinohrady na Zélandu

Město Napier ve stylu art deco

Na Nový Zéland se jezdí jednoznačně za přírodou, ale pokud přece jen rádi navštívíte sem tam i nějaké to město, nesmíte vynechat elegantní Napier. Nachází se na Severním ostrově, na pobřeží Tichého oceánu. Toto město zasáhlo v roce 1931 silné zemětřesení, které poničilo veškeré dosavadní domy.

Nové město bylo vybudováno v tehdy moderním stylu art deco a díky těmto velkolepým stavbám je dodnes hojně navštěvováno. Budete mít pocit, jakoby se se zastavil čas a město stále žije v minulém století.

Město Napier

Zdroj: magazín LITE

Autor: Petra Vlčková

"Hodnocení obchodu na Zboží.cz